YAZILARIM

DOĞUM SONRASI DEPRESYON NEDİR?


DOĞUM SONRASI DEPRESYON NEDİR?

Kadınlar için hem çok arzulanan hem de bir o kadar sosyal ve bireysel yaşamında radikal değişimlere, hormonlarında ani ve büyük değişimlere neden olan doğum ve bir bebeğe sahip olma durumunda yaklaşık iki hafta Süren hüzün ve Endişe ile karakterize ani duygudurum Değişimi LOHUSA HÜZNÜ olarak değerlendirilir ve çoğunlukla kendiliğinden geçer.

Ancak bu durumu yaşayan her 10 Kadından 1 inde, yeni annenin kendisine ve bebeğine bakmasını olumsuz yönde etkileyebilecek, çevresindekiler kadar fark edilebilecek düzeyde sürekli hüzün ve Endişe hali, yorgunluk, anlam kaybı ve Boşluk hissi, bebeği için yeterli Anne olamayacağı fikri, iştah azalması, uykusuzluk, içeçekilme gibi belirtiler ile karakterize Doğumsonrası Depresyon ortaya Çıkabilir. 

Bu dönemde yeni annenin hem bir uzman desteğine hem de yakınlarının özel desteğine ihtiyacı olacaktır. Yeni anneler kendilerinde böyle bir durum gözleyecek olursanız yalnız olmadığınızı ve siz de bir sorun olmadığını unutmayın. Bu durum annelik becerilerine sahip olmamanız ya da bebeğinizi yeterince sevmediğiniz anlamı kesinlikle taşımamaktadır. Bu inançlar genellikle yardım istemeyi geciktirmektedir.

Doğumsonrası depresyon yeni anne ve bebek için önemli bir tablodur ve mutlaka profesyonel bir yardım aranmalıdır. Bu belirtileriniz varsa ve iki haftadan uzun sürüyorsa bir uzmana başvurmayı ihmal etmeyin.