YAZILARIM

ANSKİYETE NEDİR? ANKSİYETE BOZUKLUKLARI NELERDİR?


ANSKİYETE NEDİR? ANKSİYETE BOZUKLUKLARI NELERDİR?

Anksiyete şiddetli korku, panik, endişe, huzursuzluk duygusu olarak tanımlanabilir. Anksiyete (kaygı) hayatın içinde yer alan, zaman zaman hissetmemiz gereken ve gerekli durumlarda daha atik veya temkinli olmamıza hizmet eden bir duygudur. Ancak gerçek bir tehlike olmadığında ya da var olan durum ortadan kalktığında devam eden Anksiyete duygusu kişinin işlevselliğini olumsuz olarak etkiler.

Bu durum sürekli ve şiddetli halde devam ettiğinde, bu durumu tetikleyen durumun ve durumla ilgili kişinin yorumunun ne olduğuna göre değişerek Anksiyete bozukluklarından birisine dönüşmüş olur.

Anksiyete bozukluklarının başlığı altında çeşitli bozukluklar yer almaktadır. Sosyal alanda diğerlerinin olası negatif yorumları nedeni ile Anksiyete hissettiğinizde sosyal fobi; bedensel değişimleri ölmek/delirmek/ kontrolü kaybetmek gibi yorumlamaya bağlı Anksiyeteden söz ediyorsak panik bozukluk; saçma olsa da tekrarlayan bir şekilde gelen takıntılı düşünceler Anksiyete hissettiriyorsa Obsesif Kompulsif bozukluk; gelecek ile ilgili felaket senaryoları zihnimize sürekli gelip sürekli bir Anksiyeteye nesne okuyorsa yaygın Anksiyete bozukluğu, nesnesi belli bir korku varsa basit fobi; belli bir travma sonrası başlayan Anksiyete travma sonrası stres bozukluğu; bağlanılan bir nesneden ayrışma durumunda artan Anksiyete ayrılık Anksiyetesi tanımlanabilir.

Anksiyete bozukluklarının tümünde etkili olan bazı başa çıkma stratejileri vardır. Sorun yaşayan kişiler bu yöntemleri öğrenerek ve uygulayarak Anksiyete ile başa çıkmayı öğrenebilir. Bu yöntemlerin bazılarından bu ay ilgili konularda bahsedeceğim. Ancak başlangıç düzenli, hareketli ve sosyal ilişkilerin devam ettiği düzenli bir yaşam olduğundan şimdiden değişime başlayabilirsiniz.